Česky / English

Koženka

 

kozenka_01_smallKoženka jako dekorační materiál představuje zajímavou alternativu pro ty zákazníky, kteří si chtějí dopřát vysoký estetický zážitek za nižší pořizovací cenu. Současné technologie umožňují, že koženka se svými vzhledovými vlastnostmi přiblížila přírodní kůži (usni) a mnohdy je na pohled velmi těžko rozlišitelná. Už i některé vrcholové modely prestižních automobilek mají např. ve výplních dveří jak kůži, tak i koženku, aniž by to zákazník vůbec zaregistroval.

kozenka_02_smallTo, co ji však odlišuje od kůže, jsou její vlastnosti. Především je neprodyšná, nepropouští vodu a je nepromokavá. Mezi pozitivní vlastnosti pak patří i to, že neabsorbuje pachy ani nezavání. Na omak příjemně chladí. Zároveň je nenáročná na údržbu a lépe splňuje přísné hygienické požadavky, které jsou na čalouněné předměty kladeny například ve zdravotnictví. Za přednost se také považuje vysoká otěruvzdornost, která se na rozdíl od tzv. EKO kůže blíží otěruvzdornosti přírodní kůže. I proto je stále častěji v automobilech používána na místech, která jsou často vystavována fyzickému namáhání, např. spodní části výplní dveří apod.

Základem koženky je úplet nebo textilie, nejčastěji tkaná, ale i netkaná, na kterou se nanáší PVC, Někdy jde o kombinaci PVC a polyuretanu, ale vždy převažuje PVC. Teprve tato fólie nese charakteristickou texturu připomínající kůži. Z tohoto důvodu je možno se setkat s názvy jako umělá kůže, plastická kůže, textilní kůže apod. Koženka může mít různou povrchovou úpravu, lakové provedení, různé vzory a barvy potisku, barevnost.

V automobilovém průmyslu se koženka používá častěji než pravá useň, a to díky své ceně, která je přirozeně nižší než cena kůže. Často se koženka používá při strojním kašírování, avšak v některých případech se na složité díly aplikuje i ručně. Právě na těchto dílech, pokud jde o kvalitní koženku, je od pravé usně doslova k nerozeznání.

 

Máte zájem, abychom použili koženku ve Vašem projektu?

Zavolejte na číslo +420 311 512 663 nebo vyplňte následující formulář, ozveme se Vám urychleně zpět.

    Tučně * označené položky jsou povinné.