Česky / English

Kůže – useň

 

kuze_znakJiž na počátku lidských dějin začal pračlověk používat kožek zvířat jako primitivní oděv. Jelikož neopracovaná kůže záhy po stažení vysychá a tvrdne, začal ji zpočátku velmi primitivními způsoby upravovat, například žvýkáním, čímž se dosahovalo zlepšování vláčnosti a trvanlivosti. Kožky pak bylo možno sešívat a používat jako oděv. Znalosti technik zpracování a konzervací kůží se dále rozvíjely, zdokonalovaly a šířily po celém světě. K tomuto řemeslu záhy přibylo i jejich barvení a mnoho dalších způsobů opracování, což umožnilo jejich další využití. Kůže se také stala důležitou surovinou při obchodování, a to od dob středověku až dodnes.

dagro_kuze_01_smallVyužitím v oblasti automobilového průmyslu si kůže získala výlučné postavení, neboť, jak známo, teprve kůže dodá vozidlu punc výjimečnosti, jedinečnosti a určité prestiže. Mimo jiné je to dáno i nenahraditelným podílem ruční práce při šití a čalounění, což modely produkované na velkosériových výrobních linkách, ke kterým člověk často nemá vůbec přístup, zcela postrádají. Kůže tak paradoxně vnáší prvek lidskosti do jinak výhradně technického prostředí. Jako dekorační a často i funkční prvek si udržuje svoji oblibu, a to i jako součást těch nejpokročilejších technologií. Proto se s kůží setkáváme u vyšších modelů téměř všech automobilových značek, u všech luxusních vozů a v neposlední řadě také u sportovních automobilů.


Kůže tvoří přirozený obal těla obratlovce
, chrání ho před vnějšími vlivy (zima, vlhko, světlo, poranění…), umožňuje dýchání a zprostředkovává styk s okolím. Kůže je plošný, nehomogenní materiál, který nemá tvarovou paměť a při praktickém používání se tvarově přizpůsobuje. Pro další práci s ní má kůže skvělé vlastnosti a výdrž, čehož se využívá nejen v automobilovém průmyslu, ale i v mnoha jiných odvětvích, zejména v oděvnictví, obuvnictví, galanterii apod. Kůži dělíme podle jakosti, podle části z celkové kůže a podle druhu zvířete, ze kterého pochází. Pro výrobu interiérových prvků v automotive se používá výhradně tzv. hovězina, tedy kůže z turu domácího. Je to nejběžnější a nejčastěji zpracovávaná kůže, používaná také hlavně na výrobu obuvi. Je plná, vlákna jsou hustě propletená, většina plochy je jadrná.

dagro_kuze_02_smallPro zpracování kůží slouží tzv. koželužny. Tam kůže prochází několika technologickými procesy, kde v závěru této celé řady procesů máme useň – tedy opracovanou kůži, se kterou dále pracují čalounické firmy. Tyto usně se pak dále dělí dle oborů, ve kterých jsou používány. Máme tak usně oděvnické, obuvnické, galanterní, technické, čalounické, autočalounické a další. Usně se také dále dělí dle povrchové úpravy nebo podle způsobu provedení.

Jak již bylo uvedeno, přírodní usně jsou v automobilovém průmyslu používány zejména pro luxusní řady automobilů a to hlavně kvůli své nehomogennosti a určité nedokonalosti, která zaručuje kus originality u každého jednotlivého auta. Jedná se o čistě přírodní materiál, nikdy u něj nelze docílit absolutně stejného výsledku při použití. I to je důvod, proč je kůže, resp. useň tak prestižním prvkem nejen v autočalounictví.

 

Použitá literatura: Kubát, Pařilová – Kůže, usně, kožesiny a kožené výrobky. Liberec, TUL 2013

Máte zájem, abychom použili kůži ve Vašem projektu?

Zavolejte na číslo +420 311 512 663 nebo vyplňte následující formulář, ozveme se Vám urychleně zpět.

    Tučně * označené položky jsou povinné.